Kaas & Kirkemann

Solaga

Unioptica

SolarVenti

Arctic Group

Nordic Muebles

Hotel Tamisa Golf

Energynordic

Doctor Reinhard

Autocares Diego Moral

Vitafakta Health Clinic

Simplysun

Da Bruno

Helle Hollis Parking

Muebles Piramides Puerto

BioNatura

HolaBank

M21

Centro Sanum

Intercargo Scandinavia A/S

Nykredit

Albatros Travel

Kiropraktisk klinik

Helle Hollis car rental

Cayet

Carpe Diem Spain

Advokatspanien.dk

Caixa Bank

Ubrique by Carlsson

Private investment

Dancon

Scan Transport

Advokat Mona Davidsen

Clinica Dental

SelectedHomes

Bikestardo

La Peña de Dinamarca - En supporterklub af Málaga CF, med mange aktiviteter på Costa del Sol og i Spanien - Medlem af Federación De Peñas Malaguistas

Husillos truer med at gå

1

Ny træner blev underkendt af Al-Thani

 SponsorBanner3

Farcen om Malaga CFs klubejer, sheik Al-Thani, fortsætter i det uendelige. Efter at sportsdirektør Mario Husillos i flere måneder under hånden havde forhandlet med træner Lucas Alcaraz, 51 år og født i Granada, for at få ham til at tage over i næste sæson i 2. division efter Jose Gonzalez, meddelte Al-Thani på hans vanlige kommunikationsfront Twitter, at det kunne der ikke blive tale om. Heri ønskede han Alcaraz held og lykke et andet sted og bad om ro.
Husillos har betroet sine nærmeste, at han nu forlader sit job.
Sheiken underkendte også før sæsonen Malaga CFs daværende sportsdirektør Arnau og træner Michels køb af spillerne Javi Garcia, nu Betis i Sevilla, og Adrian, nu Deportivo La Coruna. Han forsøgte endvidere at intervenere, da træner Javi Gracia blev ansat efter Bernd Schuster, men klubbens daværende eksekutivdirektør Moayad Shatat fik ham på andre tanker. Gracia var dengang Husillos opfindelse og han fik to succesfulde sæsoner i Malaga CF inden han rejste til Rubin Kazan for nu at fungere i engelske Watford.

2

Siden fyrede A-Thani Husillos for at bringe ham tilbage efter Arnau, da han røg ud i efteråret 2017.
Farcen kan ikke blive større.
I skyggen af dette nye drama i Malaga CF spillede klubbens nedrykningsdømte La Liga-mandskab i Barcelona mod Espanyol en ganske elendig kamp. Uroen synes naturligt at præge spillerne på banen. 4-1 til Espanyol på Estadio Cornella E-Prat, hvor Malaga-forsvaret blev udspillet på alle leder og kanter i den første halve time. Tre mål her til hjemmeholdet afgjorde matchen.
Malaga-holdet:
Prieto – Rosales, Luis Hernandez, Miquel og Diego Gonzales (Alberto Lopez 46. min. – 22-årig debutant) – Success (Bueno 79. min.), Iturra, Adrian og Estienne (Borja Baston 58. min.) -En-Nesyri og Rolan.
På bænken uden at komme i kamp: Roberto (målmand), Ivan Rodriquez, Lacen og Keko.
Skadede: Recio, Ricca og Chory Castro.
Ikke udtaget: Cengo (målmand), Juan Carlos, Rolon, Kuzmanovic, Juanpi, Samuel og Brown Idey.
Sidste opgør i La Liga i denne forfærdelige sæson bliver hjemme på Estadio La Rosaleda lørdag eften mod Getafe.

3Sportsdirektør Mario Husilllos vil forlade Malaga CF. Sidst han tog afsked med klubben fyrede Al-Thani ham!

Øverst en opgivende Malaga-spiller, lejesvenden Success.

I midten Lucas Alcaraz med en 23 år lang træner-karriere bl.a. med ansættelse i græsk fodbold og en sæson som landstræner for Algier. 18 jobs præger hans cv.